DEVOSTAV – stavební společnost

call (1)

+420 774 989 565

email (19) (1)

info@devostav.cz

home (6) (1)
chat (4) (1)
call (1)

+420 774 989 565

info@devostav.cz

DOMŮ

call (1)

+420 774 989 565

info@devostav.cz

Zateplování budov

Zateplování budov přináší mnoho výhod

úspora nákladů za energie

zamezení tepelným ztrátám domu

zvýšení komfortu bydlení

zamezení kondenzaci par a vzniku vlhkého prostředí

zlepšení celoročního tepelného komfortu

zvukové izolace

vylepšení vnějšího vzhledu

ochrany vůči vnějším nepříznivým vlivům

zvýšení životnosti konstrukce domu

Zateplení starších staveb

Pravdou však je, že ne každý dům lze a dokonce je vhodné zateplit. Starší stavby ve většině případů nesplňují podmínky pro energeticky úsporné bydlení, proto jejich majitelé realizují dodatečné zateplení.

Především je důležité zvolit správný typ zateplení, protože oblíbený kontaktní systém není vhodný pro všechny stavby, zejména pro budovy s velkou vnitřní vlhkostí.

Materiály pro zateplení

Mezi oblíbené izolace patří polystyren, který se snadno opracovává. Dá se zatížit, proto se hodí jak pro zateplení obvodových zdí, tak i pro zateplení podlah, kdy díky nízké váze nezatíží konstrukci domu. Polystyren špatně propouští páru, proto není příliš vhodný pro vlhké domy a dřevostavby. Expandovaný polystyren se používá pro zateplení vnějších stěn, plochých střech, podlah a stropů.

Extrudovaný polystyren má nižší nasákavost a pevnost, proto se hodí pro zateplení základů nebo soklů domů zvenčí. Další velmi využívanou izolací je minerální vlna, která oproti polystyrenu propouští vodní páry a není hořlavá. A jde o přírodní materiál. Kamenná vlna vyráběná z čediče vedle svých tepelně izolačních vlastností také velmi dobře izoluje hluk.

Kontaktní zateplení fasády

Vnější kontaktní zateplení fasády domu je jedním z nejoblíbenějších způsobů zateplení především kvůli rychlosti montáže, nízkým nákladům a estetickému vzhledu. Díky vytvoření vnějšího obalu na domě zvýšíme tepelný odpor jeho pláště a snížíme únik tepla ven a vniknutí chladu a nadměrného tepla dovnitř.

Podklad pro kontaktní zateplení se nejprve očistí, na kterou se následně lepí izolant a ukotví plastovými kotvami k podkladu. Na izolant se nanese vrstva stěrkové hmoty s výztužnou tkaninou a strukturovaná omítka. Jako izolant se pro kontaktní zateplení využívá polystyren nebo minerální vlna. Polystyren je levnější a snáze zpracovatelný, minerální vlna má zase lepší protipožární vlastnosti, proto jí dle norem nahrazujeme polystyren u budov vyšších jak 22,5 metrů. Navíc propouští vodní páry a je proto vhodná pro vlhké stavby.

Zateplení soklu domu

Pokud se zateplí obvodové stěny domu bez soklu, může docházet ke vzniku tepelných mostů, kde vniká chlad do domu a následné vzlínání vlhkosti do fasády a zdiva. Izolace soklu by měla mít minimální nasákavost, mrazuvzdornost, vysokou pevnost v tlaku a možnost kombinace s různými typy hydroizolací.

Sokl se izoluje pod úroveň upraveného terénu izolací zhruba o 2 až 3 cm tenčí, než je zateplení obvodového zdiva. Izolace by však neměla být tenčí než 10 cm.

Vhodným materiálem pro izolaci soklu je extrudovaný polystyren, který má obecně dobrou odolnost vůči působení vlhkosti a nízkou nasákavost. Většinou je nutné tepelnou izolaci soklu kombinovat s hydroizolací.

Kontaktujte nás

phone-call (17) (1)

+420 774 989 565

email (18) (1)

info@devostav.cz

location (18) (1)

Lidická 248
252 66 Libčice nad Vltavou